Skip to main content

Moterys, kurios patiria priešmenstruacinį sindromą (PMS), sutiks, kad vienas ir nemėgstamiausių simptomų yra padidėjęs apetitas, kuris, atrodo, kyla iš niekur ir vis trukdo laikytis sveikos mitybos principų, nes norisi valgyti vien bandeles, šokoladą ir dar kažką „ant viršaus“. Tačiau turime žinoti ir priimti tą faktą, kad apetito padidėjimas šiuo laikotarpiu yra normalus ir įprastas organizmo atsakas.

Išsiaiškinkime kodėl:

1. Organizmas, ruošdamasis menstruaciniam ciklui, turi šiek tiek daugiau dirbti, o tai reiškia, kad jam yra reikalingas didesnis energijos poreikis, nes suaktyvėja medžiagų apykaita. Dėl šios priežasties gali jausti padidėjusį apetitą.

2. Priešmenstruaciniu laikotarpiu progesterono (hormono) kiekis padidėja ir labiausiai dominuoja šioje ciklo fazėje, dėl ko gali būti taip pat jaučiamas padidėjęs apetitas. Progesteronas taip pat skatina skysčių kaupimąsi, todėl kai kurioms moterims prieš mėnesines gali padidėti svoris. Vėliau, folikulinėje ciklo fazėje (kai baigiasi kraujavimas), daugiau gaminasi estrogenų ir svoris vėl susinormalizuoja.

3. Seratonino sumažėjimas gali sukelti staigius nuotaikos svyravimus, energijos trūkumą ar dirglumą, todėl organizmas gali reikalauti greitųjų angliavandenių (ypač saldaus ir krakmolingo maisto). Kadangi toks maistas greitai padidina seratotino išsiskyrimą, kuris atsakingas už laimės jausmą ir gerą nuotaiką.

KAIP SAU PADĖTI?

  • Visų pirma, gerbk ir nebijok padidėjusio apetito. Prisiminkite, kad tai yra tik laikini pojūčiai. Griežti apribojimai ilgainiui gali sukelti persivalgymo epizodus, po kurių atsiranda kaltės jausmas ir savęs graužimas. Taigi, jeigu norisi valgyti daugiau nei įprastai – valgyk. O kad būtų lengviau kontroliuoti apetito svyravimus, rekomenduojame į mitybos racioną įtraukti daugiau sudėtinių angliavandenių, daržovių, vaisių ir baltyminio maisto.
  • Nepamiršk išlaikyti valgymo režimo. Reguliarus valgymas padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, o tai gali padėti sumažinti staigius nuotaikos svyravimo epizodus.
  • Kai vidinis kirmeliukas prašo ko nors saldaus, nesikankink. Suvalgyk vieną ar du gabalėlius šokolado ar kito mėgstamo deserto. Tik daryk tai neskubėdama, mėgaukis kiekvienu kąsneliu, pajausk kiekvieno ingrediento skonį bei tekstūrą. Tai padės nepersivalgyti ir greičiau pajusti sotumo jausmą.
  • Jeigu jauti skysčių kaupimąsi organizme, ribok maisto produktų vartojimą, kuriuose yra daug druskos (pvz.: marinuoti bei konservuoti produktai, pusfabrikačiai, rūkyti / sūdyti gaminiai).
  • Jeigu jauti emocinį maisto potraukį, pagalvok, kokius kitus „nekaloringus“ būdus gali išbandyti nuotaikai pakelti. Pavyzdžiui: išeik pasivaikščioti, paskambink artimam žmogui, užsirašyk masažui, piešk, šok, dainuok ir t. t.
  • Pasirūpink pakankamu ir kokybišku miegu. Nepakankamas poilsis gali stipriai padidinti apetitą ir potraukį saldumynams.
pmadmin

Author pmadmin

More posts by pmadmin

Leave a Reply