Skip to main content
psychology

Man nuolat kažkas reikalingas

By 2023-05-16No Comments
Negali užmigti  viena? Nuolat ieškai draugijos nueiti į kiną, parodą, sporto salę ir pan.? Jauti, kad dažnai tau trūksta dėmesio ir palaikymo? Negali likti viena su savimi? Jeigu ši situacija pažįstama, tai istorija apie mūsų vidines būsenas: vidinį vaiką ir tėvą. Vaikystėje, kai patiriame traumą, mes norime, kad mums padėtų, pasigailėtų. Jeigu išsigąstame – norime, kad kažkas stipresnis mus apsaugotų, jeigu kažko nesuprantame – norime, kad kažkas protingesnis, išmintingesnis mums paaiškintų. Šiais ir daugeliu kitų atvejų mes kreipiamės į savo tėvus ar kitus reikšmingus suaugusiuosius, kuriais tikime ir pasitikime. Kas nutinka, kai esame suaugę? Iš tikrųjų visas šias funkcijas mes atliekame patys sau. Sąmoningai ar ne. Bet, deja, taip būna ne visada. Todėl mes galime būti vidinio vaiko būsenoje, kai mums nuolat kažko reikia: kad apgintų, pagelbėtų, paaiškintų, palaikytų ir t. t. Ir kuo ilgiau užsibūname šioje būsenoje, tuo stipriau mums reikia kito žmogaus. Tai, kad atrodome kaip suaugusieji, nereiškia, kad taip jaučiamės. Sunkiose situacijose, kaip  vaikystėje, mes tikimės palaikymo iš išorės, o ne iš vidaus.
  • Negaliu miegoti viena;
  • Negaliu pradėti pokalbio, kad įrodyčiau savo tiesą;
  • Nežinau, ką daryti su savo liūdesiu;
  • Jaučiasi vieniša;
  • Bijau nueiti į sporto salę vienas ir daug kitų situacijų, kuriose tikimės pagalbos iš kitų, bet iš tikrųjų galime padėti sau.
Erikas Berne, JAV psichologas, transakcinės analizės kūrėjas, rašė, kad žmogaus psichikoje atskirai veikia trys dalys – tėvas, vaikas ir suaugęs asmuo. Mes pereinam iš vienos būsenos į kitą priklausomai nuo situacijos. Pavyzdžiui, mes dirbame, jaučiame atsakomybę, priimame sprendimus suaugusiojo būsenoje. Vaiko būsenoje mes linksminamės, draugaujame, bet ir bijome bei laukiame pagalbos. Tėvo vaidmenyje mes rūpinamės kitais. Vaiko būsenai būdinga tarytum iš vaikystės atėjusi realybė, pasižyminti impulsyvumu, betarpiškumu, kūrybiškumu, iš vienos pusės ir bejėgiškumu, nesugebėjimu priimti. Suaugusiojo būsenai būdingi visai kiti bruožai: tiesus reagavimas į tai, kas vyksta čia ir dabar, racionalus ir nuoseklus veikimas. Tėvo būsena pasižymi jausmais, mintimis ir elgesio būdais, perimtais iš savo mamos bei tėvo. Ji suteikia žmogui moralines normas ir vertybes. Visos vidinės būsenos yra reikalingos. Tačiau svarbus yra ne tiek pačių būsenų įvardinimas, kiek transakcinės analizės pastebėjimas, kad vienu metu veikia tik viena būsena. Vadinasi, kai žmonės bendrauja, tai pasireiškia viena kuri nors ego būsena. Jeigu mes įsisąmoniname savo būsenas, mes suprantame, kas su mumis vyksta ir kaip sau padėti. Pavyzdžiui, vaiko būsenoje, kai mes laukiame tėvo pagalbos, mes patys galime suteikti sau tokią pagalbą iš vidinio tėvo būsenos. Tai reiškia, kad mes nelaukiame pagalbos ir nesikankiname šiame laukime, o gauname pagalbą. Ir pagalbos gavimas priklauso tik nuo mūsų. Mes nustojame būti priklausomi nuo kitų žmonių ir tampame savarankiški, gebantys pasirūpinti savimi. Tada ir buvimas su pačiu savimi neatrodo toks nepakeliamas.  
pmadmin

Author pmadmin

More posts by pmadmin

Leave a Reply